Przedawnienie długu

Jeżeli masz jakieś zaległe długi, zastanawiasz się z pewnością, czym dokładnie jest przedawnienie i kiedy ma miejsce. Często możemy się spotkać ze stwierdzeniem, że niektóre długi nie muszą być spłacone, ponieważ doszło do ich przedawnienia. Musisz jednak wiedzieć, że prawo reguluje dokładnie tą kwestię, dlatego przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak to wygląda od strony prawnej.

Przedawnienie długu – kiedy następuje i co oznacza dla dłużnika?

Przepisy prawa cywilnego określają jasno, że przedawnienie to możliwość uchylenia się od zaspokojenia roszczenia po upływie określonego terminu. Termin ten jednak jest bardzo różny, ponieważ może wynosić od jednego roku do nawet 10 lat. Dłużnik, którego dług się przedawnił nie ma obowiązku płacić wierzytelności, nawet jeżeli domaga się tego wierzyciel lub firma windykacyjna. Wtedy prawo stoi po stronie dłużnika, ale musi on przede wszystkim zdawać sobie z tego sprawę. Długi spadkowe przedawniają się po 10 latach, składki ZUS w zależności od tego, w którym roku powstały. Ich przedawnienie następuje od pięciu do 10 lat od momentu powstania zadłużenia. Natomiast zadłużenia czynszowe przedawniają się po około trzech latach. Należy jednak pamiętać, że każda sprawa jest indywidualna i w niektórych przypadkach to sąd rozstrzyga, o tym, czy należy płacić wierzytelności czy też nie. Długi wynikające z pożyczek, kredytów lub kart kredytowych przedawniają się po trzech latach, ale zanim dojdzie do przedawnienia, z pewnością sąd nakaże dłużnikowi, aby ten sprzedał swoje aktywa i spłacił chociaż część długu.

Konsekwencje przedawnienia dla dłużnika

Nawet jeżeli Twój dług się przedawnił, nie oznacza to, że masz czystą kartę! Jesteś wpisany w bazach dłużników lub w inną bazę, dlatego praktycznie niemożliwe będzie dla Ciebie wzięcie kredytu w przyszłości. Ponadto, jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, spółkę lub innego rodzaju przedsiębiorstwo, tracisz na wiarygodności, co nie działa na Twoją korzyść, ponieważ zaufanie w biznesie jest tym, co pozwala między innymi na rozwój i czerpanie z tego korzyści.

 

Author: dobrespolki.com.pl