predyspozycje zawodowe definicja, przykłady

Każdy z nas choć raz zastanawiał się, jaki zawód będzie wykonywać w przyszłości. Większość dziewczynek w dzieciństwie marzyło o zostaniu aktorkami i piosenkarkami, a chłopcy o byciu zawodowym piłkarzem. Części z nich marzenia pewnie się spełniły, ale większości jednak nie. Pozostaje tylko jedno pytanie – dlaczego? Ano dlatego, ponieważ większość najzwyczajniej na świecie się do tego nie nadawała. Wiele młodych osób wchodząc w dorosłość nie wie, co chce robić w życiu, czym zajmować się zawodowo. Takie przypadki są oczywiście naturalne i bardzo trudne, ale jak najbardziej można sobie z nimi poradzić. Przede wszystkim należy wtedy głębiej poznać siebie, a następnie próbować różnych rzeczy. Niestety bez nowych doświadczeń będzie nam bardzo trudno odnaleźć to, co choć w małym stopniu nas interesuje.

Predyspozycje zawodowe definicja

Predyspozycje zawodowe oznaczają wrodzoną lub oczywiście nabytą skłonność do wykonywania danych zawodów. Prościej mówiąc chodzi tutaj o to, że każdy z nas posiada swoje indywidualne predyspozycje zawodowe, czyli posiada to „coś” do wykonywania określonego zawodu. Po prostu się do tego z góry nadaje.

W predyspozycje zawodowe definicja wchodzą także odpowiednie kompetencje. Istnieją dwa rodzaje kompetencji, a mianowicie kompetencje miękkie i kompetencje twarde. Kompetencje miękkie można wyrażać tylko za pomocą naszej osobowości, natomiast kompetencji twardych można się po prostu nauczyć.

Predyspozycje zawodowe przykłady

Każdy pracodawca przed zatrudnieniem kogoś na dane stanowisko wie dokładnie, jakich umiejętności, kompetencji i predyspozycji będzie szukał, a często nawet wymagał od potencjalnego pracownika. My sami przed złożeniem CV na dane stanowisko powinniśmy się zastanowić, czy faktycznie nadajemy się na nie. Prawda jest taka, że każdy istniejący zawód na świecie posiada swoje własne określone cechy i predyspozycje, które powinny posiadać osoby, które będą chciały go wykonywać. Często jednak dzieje się tak, że na różnych stanowiskach pracy są osoby, które nie posiadają predyspozycji do wykonywania danego zawodu. Wynikiem tego bardzo często jest to, że osoby, które taki zawód wykonują po prostu go nie lubią, nie potrafią otworzyć przysłowiowych skrzydeł i się rozwijać, nie radzą sobie z obowiązkami w pracy i są nieszczęśliwe. Aby zapobiegać takim sytuacjom należy przed rozpoczęciem pracy ustalić sobie indywidualnie sam ze sobą, jakie mamy zainteresowania, co chcielibyśmy robić, jakie posiadamy umiejętności, kompetencje i predyspozycje. Na rozmowie o pracę nie powinniśmy kłamać w sprawie naszych predyspozycji zawodowych, tylko opowiedzieć pracodawcy, jacy naprawdę jesteśmy, co znacznie ułatwi współpracę.
Predyspozycje zawodowe przykłady:
– kompetencje miękkie, czyli zdolności interpersonalne, które dotyczą umiejętności pracy z ludźmi
– kompetencje twarde, czyli mierzalne, które dotyczą wykształcenia, różnorakich kursów, poziomu znajomości danego języka czy też umiejętności technicznych
– umiejętności osobiste dotyczące przykładowo kreatywności, odporności na stres, chęci do działania czy motywacji.

 

Author: dobrespolki.com.pl