Czy samemu często zdarza Ci się angażować i działać w określonym celu? To świetna wiadomość, ponieważ na obecnym rynku pracy pracodawcy coraz częściej szukają osób, które przejmują inicjatywę nad określonymi czynnościami, czy działaniami. Niestety osób, które posiadają umiejętność przejmowania inicjatywy jest bardzo mało, a co za tym idzie często nie podejmują własnych decyzji i czekają tylko na polecenia pracodawcy.
Własna inicjatywa
Inicjatywa jest to kompetencja, która wykazuje swoje działanie poprzez podejmowanie własnych decyzji w różnego rodzaju rozwiązaniach, sprawach, które pracownicy mogą proponować lub samemu podejmować. Każdy potencjalny pracownik na dosłownie każdym stanowisku może wykazywać określony poziom inicjatywy, zaczynając od słabego, a kończąc na bardzo mocnej inicjatywie. Przejmowanie inicjatywy, to nie tylko praca ze sobą. Często należy wziąć także odpowiedzialność za cały zespół pracowników, z którymi jesteśmy związani zawodowo.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że własna inicjatywa jest czymś bardzo dobrym, a nawet wskazanym w większości stanowisk pracy, ponieważ, gdy pracodawca widzi, że dana osoba podejmuje własną inicjatywę w określonej sprawie, to widzi on, że tej osobie zależy na swojej pracy oraz, że czuje się odpowiedzialna i związana ze swoim pracodawcą. Szukając pracy często możemy natrafić na różnego rodzaju oferty, w których napisane jest, że dodatkowym atutem mogłaby być inicjatywa i asertywność. Inicjatywa bardzo często przydaje się w zawodach, w których występuje kreatywność, czy odpowiedzialność.
Inicjatywa w pracy
Inicjatywa w pracy bardzo często wychodzi na wierzch wtedy, gdy musimy wykonywać różnego rodzaju zadania grupowe. Pracodawca widzi bowiem wtedy, czy dany pracownik bierze odpowiedzialność za wykonywane zadanie, czy zachęca innych do pracy lub czy podaje pomysły dotyczące rozwiązania problemu, który obecnie jest priorytetem do rozwiązania. Jeśli dany pracownik siedzi stosunkowo cicho z dala od innych, nie wykonuje poleconego mu zadania, to wtedy nie wykazuje się inicjatywą. Bardzo ważne jest, w szczególności w przypadku, gdy dany pracownik nie jest osobą, która jest dosłownie “wszędzie”, aby dać takiej osobie szansę do wykazania swoich umiejętności. Jest to potrzebne, ponieważ nie wszystkie osoby muszą na tyle manifestować swoją obecność i być głośne, a mogą oni mieć stosunkowo ciekawe propozycje do przekazania innym.
W pracy możemy także oczywiście stopniowo zwiększać swoją inicjatywę, w szczególności gdy nie jesteśmy do końca pewni tego, czy wykonujemy dane działanie w sposób odpowiedni. Należy wtedy obserwować i analizować otoczenie dookoła nas w środowisku pracy i co jakiś czas pokazywać w szczególności pracodawcy oraz innym pracownikom, że interesujemy się daną sprawą. W przyszłości, gdy nasz pracodawca nie będzie potrafił na dany moment znaleźć odpowiedniego rozwiązania danej sprawy, to istnieje dość duża szansa na to, że w przyszłości zapyta się o nasze zdanie, co będzie dobrym krokiem w naszej karierze.
Najnowsze komentarze