Nastolatkowie a praca w okresie wakacyjnym. Prace dla nastolatków w wakacje

Czy osoby niepełnoletnie mogą pracować?

Czas wakacyjny to najlepszy okres dla młodego człowieka chcącego zdobyć swoje pierwsze doświadczenia z zatrudnieniem. Zetknięcie się z pracą w wieku nastoletnim to z pewnością wartościowa lekcja na przyszłość, dlatego warto poświęcić czas przerwy od zajęć szkolnych właśnie na taką aktywność. Pracować na podstawie umowy mogą także osoby nieletnie, które skończyły 15 rok życia, jest to całkowicie zgodne z prawem. Odbywa się to jednak na określonych warunkach – młodzi nie mogą wykonywać zadań wymagających wytężonej aktywności fizycznej, a ich godziny pracy nie powinny przekraczać 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo. Ma to na celu ochronę ich bezpieczeństwa, Kodeks Pracy wykazuje szczególną troskę o młodocianych pracowników.

Prace dla nastolatków w wakacje

Prace dla nastolatków w wakacje mogą być różne. Wbrew pozorom ośrodki zatrudnienia są otwarte nawet na zupełnie niedoświadczonych młodych ludzi. Takie osoby bardzo często są chętne do pracy, wykazują się inicjatywą i entuzjazmem, jednocześnie nie stawiając wygórowanych wymagań finansowych.

Jakie są więc możliwości?

Roznoszenie ulotek jest jedną z najpopularniejszych i najprostszych opcji. Wykonywanie tej pracy nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności, dlatego staje się atrakcyjnym wyborem właśnie dla ludzi młodych. Stosunkowo nietrudno uzyskać zatrudnienie w tej branży i mimo że nie rozszerza ona perspektyw na dalszą karierę zawodową, z pewnością jest to skuteczny sposób na dodatkowy zarobek.

Kolejnym wariantem umożliwiającym pracę na świeżym powietrzu jest pomaganie w zbiorach sezonowych warzyw i owoców. Zarobki nie są jednak zachęcające, a wykonywane czynności są nieco monotonne, pracę tę najczęściej wybiera się w obliczu braku bardziej atrakcyjnych alternatyw.

Ciekawszym zajęciem zdaje się być opieka nad zwierzętami lub dziećmi. Zadanie to wymaga sporej odpowiedzialności, nie powinno jednak sprawiać trudności osobom, które wcześniej zajmowały się własnymi pupilami lub sprawowali opiekę nad rodzeństwem. Zarobki ustalane są indywidualnie. Zajęci pracą ludzie często potrzebują pomocy w tych kwestiach, dzięki czemu można wynegocjować całkiem przystępną kwotę.

Pracę zarobkową dla młodych ludzi oferują takie korporacje jak popularne fast foody. Warto rozważyć tę opcję, zatrudnienie tam jest w pełni legalne i bezpieczne. Nieletnim przeznacza się do robienia niewymagające, rutynowe czynności. Istnieje także możliwość otrzymania napiwków.

Opcji jest wiele, z pewnością są warte rozważenia. Przerwa od szkoły to czas, który można spożytkować produktywnie i jeszcze na tym zarobić. Postawa proaktywna to coś godnego promowania. Powinno się zachęcać młodych ludzi do podejmowania aktywności zawodowej możliwie jak najwcześniej, by zdobywali określone kompetencje i doświadczenia.

Author: dobrespolki.com.pl