Rodzaje kontuzji więzadła kolanowego

Kolano jest częścią ciała, która jest szczególnie narażona na kontuzje. Wiedzą o tym doskonale wszyscy sportowcy, ale też amatorzy biegania czy gnania w piłkę nożną. Najbardziej narażona na uraz część kolana to więzadło poboczne piszczelowe. Można wyróżnić trzy rodzaje kontuzji więzadła: naciągnięcie więzadła, naderwanie więzadła a także całkowite jego zerwanie.

Naciągnięcie więzadła pobocznego przyśrodkowego

Naciągnięte więzadło poboczne przyśrodkowe, to pierwszy stopień urazu kolana. Jest to jego najłagodniejsza forma, którą da się w całości wyleczyć. Naciągnięcie dotyczy zwykle 1/3 ilości włókien, jest bolesne, ale można się z naciągniętym więzadłem swobodnie poruszać a leczenie jest krótkie.

Naderwanie więzadła

Naderwane więzadło to drugi stopień tej kontuzji kolana. Uszkodzeniu w tym wypadku ulega 2/3 ilości włókien. Pojawia się obrzęk kolana, może się też pojawić lekki krwiak. Poruszanie się z naderwanym więzadłem jest bolesne i niestabilne.

Zerwane więzadło

Zerwane więzadło to trzeci stopień urazu kolana. Zerwanie dotyczy całego więzadła, w takiej sytuacji pojawia się duży obrzęk oraz krwawy wylew.

 

Author: dobrespolki.com.pl